środa, 25 września 2013

Życie i rola kobiet.

 ,,Gołębiarki'' to książka polecana niemal przez wszystkich, od Jodi Picoult i Toni Morrison, po czytelników, którzy rekomendują ją, na formach poświęconych literaturze. Czy warto sięgnąć po książkę, która urzekła tak wielu ?
   
Już sama postać autorki, nie pozwala przejść obok książki obojętnie. Alice Hoffman to jedna z najbardziej poczytnych pisarek Nowego Kontynentu. Napisała ponad dwadzieścia powieści, dwa zbiory opowiadań oraz kilka książek o tematyce młodzieżowej. Sukcesywnie dostarcza pracy tłumaczom na całym świecie, gdyż jej książki znajdziemy w dwudziestu krajach. Co więcej, jej powieść,,Totalna Magia'' została zekranizowana, a w rolę głównych bohaterek wcieliły się Sandra Bullock i Nicole Kidman. Jeszcze większą sławę przyniosła autorce ostatnia powieść...
            Od wieków życie kobiet nie było usłane różami. To mężczyźni tworzyli historię, podczas gdy kobiety pozostawały w ich cieniu. Strzegły domowego ogniska, opiekowały się dziećmi, ale w różnych kręgach kulturowych były uznawane za osoby drugiej kategorii. Spętane przez niedorzeczne zakazy płynące z religii i obyczajów, pozostawały same ze swoimi problemami, słabe uzależnione od ojców, mężów, braci. Bohaterki ,,Gołębiarek'' zupełnie nie pasowały do stereotypowego opisu żydowskiej niewiasty, żyjącej u progu pierwszego tysiąclecia.
            Akcja powieści dzieje się w czasie i miejscu niezwykle odległym od współczesności. Pierwszy wiek, naszej ery rok 71. Rzymianie od roku prowadzą oblężenie twierdzy Maasad, w której schroniła się grupa Żydów. Po niemal trzech latach beznadziejnej walki i rosnącej siły Rzymian, ben Jari wysunął propozycję zbiorowego samobójstwa.             Tak zginęło 900 osób; mężczyzn, kobiet i dzieci. Jednakże, przez trzy lata w Maasadzie toczyło się życie. Jak ono wyglądało ?  O tym opowiadają  kobiety- tytułowe ,,Gołębiarki''.
             Cztery niezwykłe kobiety, których losy splotły się w jedną, wzruszającą i przejmującą historię. Jeal, rudowłosa piękność. Wychowana przez ojca, który obwiniał ją za śmierć matki. Nieszczęśliwie zakochana, nie pasująca do żydowskiej społeczności, naznaczona piętnem morderczyni własnej matki. Riwka, której życie przekreślili rzymscy żołnierze. Z ich rąk zginął mąż bohaterki, a jej córka została brutalnie zgwałcona i zabita. Równie okrutnie skrzywdzona została trzecia bohaterka- Aziza. Wychowywana przez matkę na mężczyznę, aby pozbyć się piętna zgwałconej dziewczynki. Szira- dzisiaj nazwalibyśmy ją intelektualistką, w tamtych czasach nazywana czarownicą. Zna się na medycynie  i ziołolecznictwie. Co więcej, w twierdzy poznaje swojego dawno ukochanego. Pomimo,  że ma męża i dzieci,  jej uczucie do mężczyzny nie wygasło.
             Życie każdej z kobiet jest związane z gołębnikiem. To właśnie gołębie stanowiły jedyną drogę komunikacji Maasadu z resztą świata. Ich losy i życie, toczy się na tle krwawej historii Żydów, często pomijanej lub bagatelizowanej. Bohaterki, kobiety z krwi i kości, mogą być wzorem dla niejednej zagubionej współczesnej dziewczyny, matki, kobiety.
            Powieść Hoffman czyta się jednym tchem. Świetnie skonstruowana powieść historyczna z rozbudowaną fabułą społeczno-obyczajową , daje przekrój społeczeństwa żydowskiego. Oszczędne słowa, ale wzbogacone o niezwykłą symbolikę, tworzą barwny, plastyczny obraz tak bardzo odległej rzeczywistości.
   Kobiecy punkt widzenia na tragiczną sytuację sprzed ponad dwóch tysięcy lat powodują wzruszenia. Piękne opisy życia i przemyśleń kobiet, a także opisy żydowskich rytuałów przesądów, powodują że o książce nie da się zapomnieć. Obrazy stworzone przez autorkę pozostają przed oczyma czytelnika na długi czas. Autorka w najprostszych słowach najpiękniej mówi o rzeczach najważniejszych. To chyba główna zaleta książki. Nadto piękne wydanie, stosunkowo duże litery, powodują że lektura to uczta dla ducha. Polecam każdemu,  warto tej  powieści  poświęcić czas.
Za możliwość przeczytania egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję:

19 komentarzy:

 1. Czemu ja nie wiem nic o tej autorce?
  Muszę kiedyś to nadrobić! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się czy kiedykolwiek o tej książce powstanie negatywna opinia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Straaaaaaaaaaaaaasznie chcę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna recenzja. Co do samej książki bardzo chce ją przeczytać, gdyż niemal każdy czytelnik wyraża się o niej niemal w samych superlatywach.

  OdpowiedzUsuń
 5. OO bardzo chętnie przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. czytałam recenzję jednym tchem! super...widać, że to książka z duszą...swoją drogą nie wiedziałam że Totalna Magia była na podstawie książki...muszę się za nią rozejrzeć;)) Pozdrawiam ciepło
  Marta Kor - MK Czytuje

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ jestem nakręcona na tą książkę!!! Tylko podsyciłaś mój apetyt na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja muszę pochwalić nowy tytuł i nowy wystrój - jest super!

  OdpowiedzUsuń
 9. same pozytywne opinie o tej książce czytam. chyba najwyższy czas, abym i ja po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio ciągle słyszę o tej książce. Chyba czas się nad nią pochylić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam,że książka jest świetna, mam na nią wielką ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Same pozytywne opinie tej książki :)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Oł je, ostatnio ciągle trafiam na książki o kobietach, które zmieniły losy świata. Całą taką serię wypatrzyłam. I inną serię o kochankach sławnych wodzów. Już nie mogę patrzeć na różowe okładki... Ale ta wygląda i brzmi na naprawdę DOBRĄ. Nawet jej opis ma taka jakąś aurę... Albo to przez ten wieczór...

  OdpowiedzUsuń
 14. to coś dla mnie: kobiety, w dodatku żydowskie i wielkie dylematy, muszę przeczytać tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka o kobietach dla kobiet- na to zawsze się pokuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Oj to mój must have tego roku i jeszcze "Doktor sen" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przed chwilą czytałam inną recenzję tej książki. Tamta mnie zachęciła, a po tej to już stwierdzam, że muszę tę książkę jak najszybciej "dorwać". "Świetnie skonstruowana powieść historyczna z rozbudowaną fabułą społeczno-obyczajową". I pomyśleć, że do niedawna na słowo historia uciekałabym daleko... Swoją drogą nie wiedziałam, że autorka to "ta" od "Totalnje magii".

  OdpowiedzUsuń
 18. Na tę książkę mam ogromną chęć :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie cenny i pozwoli mi pisać jeszcze lepsze teksty.