piątek, 27 września 2013

,,Życie jest darem, a wygnanie szansą''

Drogi czytelniku, wyobraź sobie że nagle musisz opuścić miejsce, które kochasz i przenieść się do zupełnie innego świata, bo tego w którym żyłeś już nie ma. Dlaczego ? O losach uchodźców i okrucieństwach wojny, która zmusza do tułaczki po całym świecie, opowiada Kim Thuy, w swojej autobiograficznej powieści RU.
Kim Thuy to z pochodzenia Wietnamka. Niestety wojna, toczona na półwyspie Indochińskim przez niemal dwadzieścia lat zmusiła ją do emigracji. Dziś mieszka w Monteralu. W życiu zajmowała się różnymi profesjami. Była szwaczką, tłumaczką i adwokatem, a także przez jakiś czas prowadziła restaurację. ''Ru '' to jej debiut pisarski, niezwykle udany, bowiem książka została przetłumaczona aż na piętnaście języków.
,,Wietnam ogarnięty wojną widziany oczyma dziecka'' 

Autorka jest zaledwie kilkuletnią dziewczynką, kiedy w Wietnamie wybucha wojna, domowa. Po jednej stronie stoją komuniści a po drugiej Amerykanie i cały kapitalistyczny świat. Ta sytuacja jest trudna do zrozumienia dla niejednego dorosłego, a co dopiero kilkuletniego dziecka ! Bohaterka dorasta patrząc na śmierć swoich najbliższych. Życie w konflikcie zbrojnym wiąże się z wielką biedą i walką o przetrwanie. Każdy przeżyty dzień w ogarniętym wojną kraju to cud. W piekle jakim żyje dziecko, nagle pojawiają się anioły. To wolontariusze, którzy zabierają dziecko do Kanady. To dzięki nim bohaterka przeżyła, a my możemy korzystać z jej twórczości, która daje wiele wzruszeń i równie dużo refleksji...
Niestety, raj- jakim wydawałby się wyjazd z państwa ogarniętego wojną, rodził się w bólach. Wiele trudów związanych z adaptacją w nowym miejscu, bariery językowe, to tylko nieliczne z wielu problemów z jakimi musi zmierzyć się dziecko.

Wszystkie swoje uczucia autorka przelała na papier. W ten sposób powstała powieść- dziennik  o prostym tytule Ru. Ni mniej ni więcej, nazwa znaczy strumyk, drobne źródełko. Właśnie, to sama powieść jest drobna i oszczędna w treści. Przecież, aby wyrazić najważniejsze uczucia, tęsknoty czy ból nie potrzeba wielu słów. Ktoś kiedyś powiedział, że ''małe jest piękne'' W lekturze tego dziennika, wrażliwy czytelnik dostrzeże wiele piękna. Poetycki język, wzruszające, ale i momentami drastyczne opisy, powodują że książka ''chwyta za serce''. Autorka, dzięki swojej postawie i determinacji wzbudza podziw i może być wzorem dla niejednego z nas. Czasem, załamują nas drobne sytuacje, błahostki, podczas gdy bohaterce przyszło żyć w czasach wojny, samotności i wyobcowania.

Sądzę, że jeszcze nie raz będziemy mieli przyjemność spotkania z twórczością Kim Thuy. Piękna autobiograficzna powieść, zasługuje na uwagę. Jej objętość powoduje, że wystarczy godzina by ją przeczytać, ale jej treść pozostanie z nami na bardzo długo.
Za możliwość przeczytania egzemplarza recenzenckiego a dziękuję wydawnictwu :


Chciałabym was przerosić, za to że od jakiegoś czasu (chyba tydzień) nie byłam na waszych blogach. Chcąc napisać jakąś recenzję, muszę siedzieć w MC Donald's lub KCF, bo nie mam dostępu do internetu. Mam nadzieję, że we wtorek w końcu będę mogła spokojnie poczytać Wasze blogi i napisać notkę z nowego miejsca zamieszkania czyli- akademika ''Muchomorek'' w Warszawie. Pozdrawiam i liczę na Waszą wyrozumiałość 

22 komentarze:

 1. Książka zapowiada się wyjątkowo interesująco. Przepadam za literaturą faktu więc z pewnością sięgnę po tę książkę. Jak sama napisałaś, wojna jest niezrozumiała dla większości dorosłych, co dopiero dla dzieci... Zapiszę sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie to wszytko opisałaś. Jestem pod wrażeniem. Co do samej książki to być może kiedyś się na nią skuszę lecz nie teraz, bo mam zbyt dużo innych zaległości czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam takie książki, także po ten tytuł na pewno sięgnę, jak tylko znajdę trochę czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspomnienia wojenne pisane z perspektywy dziecka rzeczywiście są bardzo poruszające, dla przykładu choćby Frank, Ligocka, Chigier, Kertesz...

  OdpowiedzUsuń
 5. Mogę zrobić offtop?
  Jeeej, będziesz moją sąsiadką, jak fajnie! :D Znaczy nie wiem, gdzie jest ów akademik, ale miasto to samo. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żwirki i Wigury :) Jak coś to zapraszam do domu studenta ''Muchomorek'' xD

   Usuń
 6. Ciekawa lektura, bardzo zachęcajaca recenzja :)pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zapowiada się ciekawie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozejrzę się za tą książką. Godna uwagi jak widzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka mnie kusi, lubię takie opowieści, a Tobie życzę powodzenia :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki może być ciekawa, sięgnę po nią w wolnej chwili.
  Na pewno jest bardzo oryginalna i wyróżnia się...
  Pozdrawiam ; >

  thedoorsofimagination.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Poruszająca tematyka po którą z pewnością chciałabym sięgnać. Tym bardziej, że z tego co piszesz autorka przelała na papier wiele emocji, a to w książkach bardzo cenię. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Podziwiam takie osoby: ile jej się udało przetrwać, ile pokonać, ile rzeczy potrafi (w końcu była szwaczką, tłumaczką, adwokatem i właścicielką restauracji). No a potem napisała o tym wszystkim książkę. :) Godne podziwu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak to jest pisać recenzję KFC? Jestem strasznie ciekawa, bo zazwyczaj kiedy piszę, muszę mieć idealną ciszę i spokój :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje się być super, jak będę mieć czas, to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie cenny i pozwoli mi pisać jeszcze lepsze teksty.