środa, 10 lipca 2013

O człowieku, który nie chciał żyć w ciągłej rewolucji.

W mały dworku - Stanisław Ignacy WitkiewiczHej :) Nie przeczę, zmuszam się trochę do napisania tego posta. Ostatnio jestem jakaś taka nieogarnięta. Sprawa jest prosta, rekrutacja na studia zjada całą moją energię. Mam nadzieję, że ten koszmar w końcu się skończy, a ja wrócę do normalnego życia. Wczoraj nie mogąc spać stwierdziłam, że zrobię sobie bardzo qlturalny wieczór, a raczej noc. Puściłam sobie Bacha. No trzeba w końcu przekonać się do tej muzyki klasycznej oraz przeczytałam dramat Witkiewicza. Kto czytał poprzednią notkę wie, że chodzi o sztukę W małym dworku. Jak większość tego typu lektur był opatrzony kilkustronicowym wstępem. Stanisława Ignacego Witkiewicza znamy przede wszystkim ze szkoły, moi drodzy maturzyści ;) a inni, no cóż, albo poznali albo najlepsze przed nimi. Jego biografia została przestudiowana przez wielu wybitnych badaczy, więc przytaczanie jej mija się z celem. Znalazłam jednak kilka smaczków z jego biografii.
W małym dworku - Stanisław Ignacy Witkiewicz-jako genialne dziecko, pobierał nauki w domu, a potem wbrew woli ojca studiował na ASP, którego chyba nie ukończył.;
-chciał się odróżnić od ojca, notabene również wybitnego artysty Stanisława Witkiewicza, dlatego przybrał pseudonim Witkacy;
-był uzależniony niemal od wszystkiego, począwszy od alkoholu, a na kokainie skończywszy (tak podobno wieść gminna niesie);
-dzień po wkroczeniu ZSRR, popełnił samobójstwo, ponieważ nie chciał żyć w powojennej rzeczywistości, która według niego miała być ostatnim najgorszym stanem rewolucji.
Jeśli o rewolucje chodzi jest ona niezwykle interesująco wyjaśniona w innym dramacie pt.Szewcy. Witkacy twierdził, że rewolucja ma trzy stany a mianowicie:
1.faszyzm
2.komunizm
3.technokracja (w której podobno dzisiaj żyjemy)
W małym dworku porusza zupełnie inny temat, nie związany z rewolucją. Dramat ten, jak zauważyła jedna z czytelniczek mojego bloga, traktuje o łatwiejszym temacie, a mianowicie o roli teatru w życiu. Witkiewicz sądził, że teatr miał być odzwierciedleniem snu. Dlatego we wszystkich jego sztukach zaburzona jest chronologia czasu, a rzeczy pozornie są pozbawione sensu. Zupełnie jak we śnie. Nie przypadkowo recenzowana sztuka nosi miano dramatu rodzinnego. Fabuła ni mniej ni więcej opiera się na tym, że zmarła kobieta- matka, zjawia się w swoim rodzinnym domu i jak gdyby nigdy nic rozmawia z współmieszkańcami. Przy okazji zdradza wszystkie rodzinne tajemnice i rozwiązuje wiele wątpliwości.
Wiem że może to brzmieć trochę nieskładnie ale Witkiewicza nie da się tak po prostu opisać, trzeba przeczytać jego sztuki i starać się wyciągnąć wnioski. Jeśli nic nie zrozumiecie, nie martwice się. Czysta sztuka  jak mawiał mistrz nie wymaga zrozumienia, bo sama w sobie jest rozwiązaniem.
Za możliwość przeczytania dziękuję: 
P I W
Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz
Tytuł: W małym dworku
Liczba stron: 75 ( wraz z 25 stronami wstępu)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut wydawniczy, 1967
Ocena:5/6

14 komentarzy:

 1. Przekonałaś mnie do tej książki swą recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj znamy Witkiewicza, znamy. Ja osobiście uważałam go za katastrofistę a jednocześnie wizjonera, bo wiedział, że to co przewiduje, wydarzy się. "W małym domku" muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzisz, a moja wieść gminna niesie, że nie był uzależniony, choć zażywał wszystkiego po trochu. ;-) I bez przesady z tym genialnym dzieckiem; miał specyficznych rodziców, więc go uczyli, ale jego juwenilia nie są jakieś wybitne.
  Bardzo się cieszę, że napisałaś tę notkę i czekam na "Pożegnanie jesieni". Pozdrawiam! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm...ktoś kiedyś powiedział, że jak ktoś pije alkohol raz w miesiącu, to jest od niego uzależniony? Więc z diagnozą uzależnienia mistrza Witkacego bywa różnie.
   W przedmowie było napisane, że był genialnym dzieckiem, szybko się uczył, pięknie malował etc.. ale ze źródłami wiedzy różnie bywa :)
   Pożegnanie jesieni już wkrótce

   Usuń
 4. Podobnie jak Ty mam dużo roboty z rekrutacją na studia i całym szumem wokół niego ;)
  Szczerze mówiąc w szkole niechętnie czytałam lektury gdyż nie lubię być do czegoś przymuszana. Jeżeli najdzie mnie ochota z pewnością sięgnę po Witkacego.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam jedną książę tego autora i powiedziałam sobie nigdy więcej, więc raczej podziękuję ;D Ja też jestem zakręcona z całą tą rekrutacją, więc wiem co czujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już odpowiedziałam u siebie . jak możesz to zerknij bo jestem ciekawa co Ty planujesz :)

   Usuń
 6. Chętnie po nią sięgnę, dobra recenzja :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa opinia, jak dorwę, to nie wypuszczę. Ach, życia nie starcza na te wszystkie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem czy przeczytam, na chwilę obecną to chyba nie moja tematyka.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie niestety nie zaciekawiała ta książka, więc tym razem podziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Co tu dużo mówić, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. O książka akuratna do wyzwania: Czytam książki wydane przed 1990 rokiem :))
  Witkiewicz to moja zmora ze studiów, niestety :(

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie cenny i pozwoli mi pisać jeszcze lepsze teksty.