poniedziałek, 8 lipca 2013

Planujemy wakacje

Dzień dobry, a raczej dobry wieczór. Mój wieczorno-nocny chillout z truskawkami i płytą Celebration Day. Kto zgadnie czyjego autorstwa? Kurcze jakoś nie mam pomysłu na notkę, chciałam napisać recenzję na temat filmu  Woodiego Allena pt. Zakochani w Rzymie. No cóż o wielkich rozczarowaniach napiszę innym razem. Tymczasem pochwalę się najnowszymi zdobyczami gdyż okradłam moją miejską i wiejską bibliotekę oraz moich znajomych. Dlatego uzbierało się koło 20 książek...
W małym dworku - Stanisław Ignacy Witkiewicz
W małym dworku
1. W małym dworku,  sztuka autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Realizuje założenia czystej formy (maturzyści wiedzą o czym piszę, a Ci co nie wiedzą odsyłam do Wikipedii) z domieszką dramatu rodzinnego. Ciąg dalszy fascynacji Szewcami wypożyczony z polecenia przyjaciela.
Pożegnanie jesieni - Stanisław Ignacy Witkiewicz
Pożegnanie jesieni
2. Pożegnanie Jesieni, tego samego autora. Jedna z nielicznych zachowanych powieści mistrza Witkacego, w której w iście mistrzowski sposób analizuje różnego rodzaju odchyły od statystycznej normy, za którą uznaje się że ktoś jest normalny bądź nie. Z polecenia z tego samego przyjaciela, z ostrzeżeniem Uważaj, to metafizyczny bełkot. 
Trafny wybór - Joanne Kathleen Rowling
Trafny wybór
3. Trafny wybór, autora nie trzeba przedstawiać. Sama książka jest tak rozreklamowana i na wskroś zrecenzowana, co odbiera mi ochotę jej przeczytania. Ją z kolei poleciła mi dobra znajoma, od której zresztą pożyczyłam tę lekturę. Na razie stoi na półce, zobaczymy czy najdzie mnie na nią ochota. 
Gra anioła - Carlos Ruiz Zafón
Gra Anioła
4. Gra Anioła, autorstwa Carlosa Ruiz Zafona. Kolejna książka z polecenia, pożyczona od znajomej. Akurat ta seria zaczyna się powieścią Cień wiatru, której za Chiny zdobyć nie mogę. Zastanawiam się czy jak zacznę czytać tak od środka to połapię się w fabule? Czekać czy czytać, jeśli ktokolwiek wie uprzejmie proszę, o podzielenie się ową wiedzą tajemną.;)
Dzienniki Wojenne - George Orwell
Dzienniki wojenne
5. Dzienniki Wojenne, dzisiejszy nabytek z którego chyba najbardziej się cieszę. Ich autorem, jest twórca Folwarku zwierzęcego czy Roku 1984, Georg Orwell. Jak ją przeczytam, to zrecenzuję ją wraz z dwoma wyżej wymienionymi książkami. Od razu zapowiadam że wystawię mu taką laurkę, jakiej jeszcze świat nie widział. Gwarantuję że po takiej dawce słodyczy przestaniecie słodzić herbatę. 
Czerwona księżniczka - Dariusz Kortko
Czerwona księżniczka
6. Czerwona Księżniczka, jak już tak przy trudnych tematach jesteśmy. Książka autorstwa synowej pierwszego sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka. Biografia o życiu w cieniu legendarnego, nie koniecznie okrytego dobrą sławą nazwiska. Z utęsknieniem głaskałam tę książkę w Empiku. Gdy była w bibliotece, pobiegłam do półki na której stała. A na okładce dwa prześliczne dobermany. 
Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania - Brian Tracy
Zjedz tę żabę
Milionerzy z wyboru. 21 tajemnic sukcesu - Brian Tracy
Milionerzy z wyboru
7. Milionerzy z wyboru oraz Zjedz tę żabę. Tak zupełnie z innej beczki, poradniki psychologiczne autorstwa Briana Tracy. O jego metodach krążą już legendy. Moja kolejna znajoma, która tak jak my- wszyscy maturzyści, szukała rozwiązania na swoje problemy związane z wyborem studiów. Podobno książki pomogły się jej ogarnąć. Każda ma siedemdziesiąt kilka stron. Pożrę je w jeden wieczór i może zrobię notatki, albo o 10 stronach rzucę którąś w kąt. Nie za bardzo lubię książki psychologiczne, no chyba że są autorstwa Dalajlamy . 
Towarzyszki cesarskich śniadań - Philipp Vandenberg
Towarzyszki cesarskich
śniadań
8. Towarzyszki cesarskich śniadań, czyli rola seksu w historii. Hmm... może źle to ujęłam. Intrygi, romanse i uczucia które wpływały na bieg historii. Tak ja numer 6 i 5 mój najnowszy biblioteczny nabytek. Ciocia mi ją poleciła. Ona i przyjaciel od Freuda (pisałam w czerwcu o tym wybitnym psychiatrze) no i od Witkiewicza, polecają mi same świetne książki. A obu polecających dzieli niemal trzydzieści lat:)
Na Zachodzie bez zmian - Erich Maria Remarque
Na zachodzie bez zmian
8. Na zachodzie bez zmian, byłam kiedyś na blogu, w którym autorka zachwalała autora powieści Remarque i jego inne dzieło pt. Łuk Triumfalny. W mojej wiejskiej bibliotece, była tylko i aż ta pozycja. Wojna widziana oczyma młodych ludzi... Będę zjadać paznokcie, podczas jej czytania. 
Doktor Faustus - Thomas Mann
Doktor Faustus
9. Doktor Faustus, tego nikt mi nie polecał. Przypominam sobie tylko notatki do matury i nazwisko autora tej lektury, czyli Tomasza Manana. Obiecałam sobie, że gdy to maturalne szaleństwo się skończy przeczytam tę powieść. A że obietnicy dotrzymuję to ją wypożyczyłam. Ponad to sama powieść nawiązuje do romantycznego Fausta. Ach, nasze dyskusje na studniówce, na temat jego romansu z czternastolatką czyli witamy w świecie nerdów. 
Instynkt śmierci - Jed Rubenfeld
Instynkt śmierci
10. Instynkt śmierci, kryminał osadzony w latach dwudziestych XXw. czyli epoce którą kocham. Autor Jed Rubenfeld, napisał również Sekret Freuda. Ktokolwiek widział tę powieść, proszony jest o kontakt z autorką. Od siebie dodam że książka numer dziesięć przeraża troszkę objętością, ale ma literki jak dla emerytki. Na odstresowania po mega trudnych lekturach można pozwolić sobie na kryminał. Jed nie zawiedź mnie;)
Król kłamstw - John Hart
Król kłamstw
11. Król kłamstw, książka o zawodzie którego nigdy wykonywać nie będę (trzeba było lepiej napisać maturę).Wszyscy mi ją odradzali (książkę), ale myślę sobie, słucham siebie, najwyżej się wynudzę, moja sprawa. w głębi duszy wierzę że się nie wynudzę, Hart nie zawiedź mnie!
Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata - John Grogan
Marley i ja
(polskie wydanie)
12. Marley & me. Z tą książką była ciekawa sprawa. Nie czytam literatury obyczajowej, ale gdy w tle jest biszkoptowy lablador, to szybciej bije mi serce. Sprawa się skomplikowała bo znalazłam książkę tylko po angielsku. Po recenzji zobaczycie ile z niej zrozumiałam
Atlas chmur - David Mitchell
Atlas Chmur
13. Atlas Chmur, tutaj wiele pisać nie będę. Poszłam do kina, potem dowiedziałam się że jest książka. Wypożyczyłam i sobie czeka.
14. Gildia Magów przeczytałam prequel do tej serii, to mi się spodobał. A że cała saga jest w bibliotece to wypożyczyłam. Czasem warto poświęcić kilka godzin wciągającemu czytadłu.
Gildia magów - Trudi Canavan
Glidia Magów
W cieniu zakwitających dziewcząt - Marcel Proust
W cieniu zakwitającyhc
dziewcząt
15. W cieniu zakwitających dziewcząt, drugi tom z siedmiu części cyklu W poszukiwaniu straconego czasu. Przyjaciel powiedział mi, że każdy kto choć trochę orientuje się w literaturze, to zna Prousta. Dlatego ambitnie czytam i muszę zmienić wklejki w z lubimy czytać. A tak wgl. to biorę z tej strony miniaturki zdjęć, za co niezmiernie dziękuję autorom tej strony.

Ale się dobrze bawiłam pisząc tę notkę. Siedzę sobie teraz z moim laptopem obłożona książkami a w tle leci mi Led Zeppelin. Mówi się że z jego płyty Celebration Day najlepszym kawałkiem jest Stairway to Heaven mi osobiście najbardziej podoba się Since I've been loving you. Zresztą sami posłuchajcie.


11 komentarzy:

  1. Sporo tych książek, ja jestem ciekaw Twej recenzji książki pani Rowling :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Orwell!!! <3 <3 <3 Remarque!!! <3 <3 <3
    Do mnie ma przyjść niedługo biografia Orwella ;) Czekam na tę laurkę, w końcu niczego innego mu wystawić nie można :D
    Tym "Instynktem śmierci" muszę się zainteresować.
    Ale "Gildia magów" to słabizna :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Powodzenia z Proustem. ;-) Manna nie czytałam jeszcze, niestety. Ale kocham Cię za Witkacego, to jedna z moich trzech kulturalnych miłości, jestem bardzo ciekawa, jak Ci się spodoba. I w ogóle całkiem fajny wybór. Ciekawe, czy będziesz miała tak samo złą opinię o Rowling jak ja. ;-P

    OdpowiedzUsuń
  4. Przeczytałam I część Gildii i mi się nie podobała. Już od nie wiem kiedy zabieram się do Zafona i jakoś zabrać się nie mogę :D A o "zjadaniu żab" chętnie bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  5. "Szeewcy" - ciężka lektura, jednak zakochałam się w Witkacym. "W małym dworku" poleciała nam polonista jako książkę o niebo łatwiejszą. "Trudny wybór" czytac próbowałam, ale kiepsko mi to wychodziło. Bardzo ciekawe pozycję, czekam na recenzję bo większosci nie znam :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Widzę kilka interesujących mnie pozycji, miłego czytania:)

    OdpowiedzUsuń
  7. ze wszystkich książek znam tylko Rowling, ale książka nie rzuciła mnie na kolana. Tobie życzę jednak udanej lektury i następnych wypraw do pobliskiej biblioteki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Czytałam jedynie Gildie magów, świetna powieść fantasy ;) Chciałabym w przyszłości przeczytać Atlas Chmur, bo wydaje sie to naprawdę oryginalna powieść. ;)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. stanowczo masz co czytać;D z ciekawością czekam na recenzję...jeśli chodzi o Atlas Chmur to mam i nie mogę się za niego zabrać...sama nie wiem czemu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aha i jeśli chodzi o stronkę to przydałoby się według mnie zmienić tło bo przy dłuższym czytaniu tekstu bolą oczy...boczne szpalty się zlewają;) pozdrawiam;)

      Usuń
  10. Bardzo polecam Ci "Grę anioła" i "Trafny wybór".
    Zaskoczyłaś mnie tymi "Dziennikami wojennymi" Orwella, nie wiedziałam, że taka książka w ogóle istnieje!

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie cenny i pozwoli mi pisać jeszcze lepsze teksty.