czwartek, 20 czerwca 2013

Manifestacja na miarę dekady

  Hej :) Jak sami dobrze widzicie na blogu zachodzą małe zmiany. Mam nadzieję, że nowy wystrój Wam się podoba i przede wszystkim ułatwia czytanie. Szczerze się przyznam, że jak czytałam te malutkie literki to mnie najjaśniejszy szlag trafiał... No ale cóż człowiek uczy się na błędach. Jeszcze kilka takich błędów będzie, ale obiecuję zaciekle z nimi walczyć. To tyle tytułem wstępu, teraz przechodzę do sedna. Emil Smistek, w jednym z komentarzy poprosił o to abym napisała coś niecoś o swoich gustach muzycznych. Nic prostszego, tym razem zrecenzuję płytę. A zatem do dzieła.
   Z reguły lubię słuchać rocka i to w różnych odmianach. Hard, alternative etc. Jako że swój kraj kocham, to i od czasu do czasu lubię posłuchać polskich wykonawców. Szczególnie w ucho wpadła mi płyta Prosto
   Kult zna chyba każdy za równo, z młodszego jak i starszego pokolenia, a charyzmatyczny Kazik należy do wokalistów których mojemu pokoleniu (szaleństwo bardzo późnego nastoletniego) nie spotkasz. Prosto jest już szesnastą płytą zespołu. Z ciekawostek warto wiedzieć, że utwór Układ Zamknięty był wykorzystany w filmie o tym samym tytule, w reżsyerii Ryszarda Bugaja ( gdy go w końcu obejrzę, obiecuję dodać recenzję).
  Płyta została okrzyknięta przez krytyków najlepszym dziełem dekady. Słowa nieco przesadzone ? Nie mnie decydować. Kazik w każdej piosence wygłasza jakby małe manifesty dotyczące: polityki, życia i kultury. Mistrzostwem jest to, że na krążku znalazły się utwory typowo hardrockowe, podszyte mocnym głosem Kazika i gitarowymi basami. Obok nich mamy utwory melodyjne jak choćby Dobrze być dziadkiem. Tworzy to niezwykłą mieszankę przyjemną dla ucha.
  Nie jest to płyta łatwa, trzeba się skupić, analizować, bo każda piosenka jest przesycona przesłaniem i komentarzem, człowieka rozczarowanego rzeczywistością polityczno-społeczną, w której przyszło mu żyć. Świadczą o tym tytuły szesnatsu piosenek :
1. Teide
2. Układ zamknięty
3. Twoje słowo jest prawdą
4. Dzisiaj jest mojej córki wesele
5. Prosto
6. Dobrze być dziadkiem
7. Dlaczego tak tu jest
8. Bomba na parlament
9. Mój mąż
10. Moja myszko
11. Zabiłem ministra finansów
12. Nie chcę grać w reprezentacji
13. Modlitwa moja
14. Największa armia świata wzywa cię
15. Opowiadam sie za miłością
16. Życie jest piękne

  Reasmumjąc płyta nie dla każdego. Trzeba lubić te klimaty, ja mam szczęście i Opatrzność, ślepy los czy cokolwiek innego pozwoliło mi lubić Kult i starać sie zrozumieć wartość jaką ze sobą niesie:)

13 komentarzy:

 1. Wpadnę do Ciebie na bloga na dłużej za jakiś czas, ciągle siedzę w robocie papierkowej (choć już bez stresu, bo najgorsze sprawozdanie już oddane).

  OdpowiedzUsuń
 2. Niektóre kawałki Kultu są świetne i już kultowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię niektóre kawałki Kultu, chyba te najpopularniejsze ;) Z tej płyty słyszałam tylko "Dobrze być dziadkiem" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. zdecydowanie nie moje klimaty, aczkolwiek wystrój bloga lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To nie do końca moje klimaty muzyczne, ale nie można im odmówić zasłużonego miejsca na polskiej scenie muzycznej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do KULTU trzeba dojrzeć :) Ja jeszcze nie dojrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja osobiście lubię od czasu do czasu posłuchać tego zespołu, więc chętnie rozejrzę się za ich najnowszą płytą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja bardzo lubię Kazika:) Podobają mi się jego bezkompromisowe poglądy, nawet jeśli nie zawsze się z nim zgadzam. Masz w 100% rację - to nie jest twórczość, która przekonuje każdego.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja czekam, aż w końcu nie będę musiał kasować twoich spamerskich komentarzy z nieodzownym linkiem do bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uroczyście przysięgam omijać Twojego bloga szerokim łukiem, a tak na marginesie nie kasuję komentarzy innych czytelników więc i ten potraktuję jako cenny i pozwoli mi lepiej wybierać blogi które czytam. pozdrawiam

   Usuń
  2. Miło mi niezmiernie, nic tak bardzo nie cieszy, jak post niewnoszący absolutnie nic do komentowanego posta, a zawierający jakże "bezcenny" dla mnie link do bloga autorki.

   Usuń

Każdy komentarz jest dla mnie cenny i pozwoli mi pisać jeszcze lepsze teksty.